topmedicare-thuiszorgwinkel-hulpmiddelen-revalidatie-denhaag-zorg-rolstoel

Wózek inwalidzki najlepszy dla Ciebie

Wózek inwalidzki najlepszy dla Ciebie

Ze względu na chorobę, niepełnosprawność czy też podeszły wiek, nie jesteś w stanie poruszać się o własnych siłach? Istnieją różnego rodzaju wózki, które możesz możesz wybrać. Oczywiście niezwykle ważny jest wybór wózka, który najlepiej odpowiada Twojemu stylowi życia i ograniczeniom jakie masz.

Jaki wózek będzie najlepszym wyborem dla mnie?

Oczywiście jest wiele faktorów, które wpływają na to, czy dany wózek będzie tym najodpowiedniejszym. W praktyce okazuje się, że już trzy pytania pozwolą nam dokonać selekcji: Czy ten wózek będzie pasował do…

 • … Twojej budowy ciała, ograniczeń i stopnia niepełnosprawności?
 • … Twojego sposobu życia i aktywności jaką zamierzasz utrzymać?
 • … Twojego otoczenia, miejsca, w którym żyjesz, gdzie bywasz i tras jakie pokonujesz?

Krótkotrwałe stosowanie

Jeśli wózek jest Ci potrzebny tylko chwilowo, nie dłużej niż 6 miesięcy, to możesz go wypożyczyć. Często jest to refundowane z ubezpieczalni. Aby wypożyczenie wózka było refundowane, sklep musi mieć podpisaną umowę z Twoją ubezpieczalnią. Może też tak być, że będziesz musiał dopłacić część, tak zwane własne ryzyko. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się więcej u ubezpieczyciela.

Długotrwałe stosowanie

W przypadku, kiedy wózek będzie Ci potrzebny na dłużej czy też na zawsze, możesz poprosić gminę o pomoc. Wózek taki, będzie własnością gminy, Ty z niego będziesz korzystać, tak długo jak będzie potrzeba, a później gmina go zabierze. Ważne jest aby zauważyć, że w takiej sytuacji nie masz możliwości wyboru. Często bywa tak, że dostajesz sprzęt, który był już przez kogoś użytkowany. Jeśli nie chcesz wózka z gminy, nie masz możliwości czekać na swoją kolej lub chcesz po prostu mieć pewność, że będziesz miał produkt nowy,możesz samodzielnie taki wózek kupić.

Aby mieć prawo do wózka inwalidzkiego z gminy, musisz spełnić kilka warunków: Musisz mieć problemy natury zdrowotnej, które powodują problemy z przemieszczaniem się. Wszystko musi być udokumentowane medycznie. Wózek musi być Ci potrzebny na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Zgłoszenie wniosku do gminy odbywa się za pomocą formularza o Wmo-ondersteuning. Możesz też poprosić ( jeśli są ku temu przesłanki ) o wózek sportowy. W kolejnym etapie wniosek Twój będzie rozpatrzony przez Wmo konsultanta i dostaniesz decyzję, czy masz prawo do uzyskania pomocy.

Finansowanie tego typu pomocy medycznych jest uzależnione od Twojej sytuacji osobistej.

Wózek sportowy

Jest wiele różnych rodzajów wózków, są takie, które umożliwiają uprawianie sportu. Można się na nich poruszać także w domu jak i na zewnątrz, jednak są one zazwyczaj wózkami dodatkowymi. Gmina rozpatruje Twój wniosek i pochyla się nad Twoją sytuacją aby określić, czy taki wózek jest Ci niezbędny. Jednym z czynników przeważających, jest ten, że bez takiego wózka, nie jesteś w stanie uprawiać sportu. Za zwyczaj jest tak, że gmina dofinansowuje pewną stałą kwotę a resztę musisz dopłacić sam.

Rodzaje, rozmiary i materiał

Wózki możemy podzielić na cztery kategorie ( jest też widoczna różnica cenowa ). Cena jest uzależniona od marki i obecnych opcji ( odczepiane części, regulacje, zdejmowany i regulowany zagłówek, stopień komfortu, itp. )

 • Lekki i składany wózek inwalidzki  jest niezwykle wygodny do zabierania go w podróż, łatwy w składaniu. Wygodny i komfortowy w domu i na zewnątrz. Większość wózków z tej kategorii przeznaczone są do mniej intensywnego użytku.
 • Wózek stalowy jest niezwykle trwały, solidny ale przy tym cięższy. Przeznaczony jest do codziennego, intensywnego i długotrwałego użytku zarówno w domu jak i w instytucjach opieki, szpitalach. Często taki wózek jest w stanie przewozić osoby o większej wadze ciała.
 • Wózek XL przeznaczony dla ciężkich pacjentów. Posiada dodatkowe wzmocnienie ramy i szersze siedzisko. Zwykle taki wózek jest wózkiem stalowym.
 • Elektryczny wózek  zazwyczaj porusza się dzięki joystickowi umiejscowionemu na podłokietniku. Używa się takiego wózka w sytuacji, kiedy chory nie jest w stanie samodzielnie się poruszać.

Najpopularniejsze materiały, z których rama wózka jest robiona, to:

 • Stal: solidna rama, odporna na uderzenia i w stanie unieść dość ciężką osobę
 • Aluminium: lekki materiał, łatwy w transporcie
 • Tytan: lekki materiał, łatwy w transporcie
 • Karbon: bardzo lekki i nowoczesny materiał i technologia, dość wysokie koszty z tym związane

Potrzebujesz porady?

Wózek, który wybierzesz ma znaczenie i wpływ na komfort, możliwości i samodzielność a przede wszystkim jakość życia.

My możemy pomóc Ci w doborze idealnego wózka. O porad, warto jest poprosić także terapeutę.

W Holandii obowiązują różne uregulowania dotyczące finansowania pomocy medycznych. Realizacja dofinansowań leży w mocy gminy lub ubezpieczyciela.

[fusion_woo_shortcodes]

[/fusion_woo_shortcodes]

 

topmedicare-thuiszorgwinkel-hulpmiddelen-revalidatie-denhaag-zorg-rolstoel

Share

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.