thermometer

Termometr do mierzenia temperatury; który wybrać

Termometr do mierzenia temperatury ciała

Kupno właściwego może być problemem. A to dlatego, ze liczba dostępnych na rynku modeli jest olbrzymia. Wszystkie termometry maja jakieś wady i zalety. W ostatnich latach używane są termometry elektryczne. Dzielą się one na tradycyjne, sensorowe i bezdotykowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając termometr?

Najważniejsza kwestia jest dokładność pomiaru. Termometr do mierzenia temperatury ciała jest must have każdej przyszłej mamy!

Istotna rzeczą jest szybkość uzyskiwanego wyniku. Szczególnie w przypadku małych dzieci. Zwykle pomiar temperatury tradycyjnym termometrem zajmuje ok. 1 minuty. Są jednak termometry, którym wystarcza 10 sekund, a nawet 1 sekunda.

Rodzaje termometrów i sposoby ich zastosowania

Termometr bezdotykowy

Wyposażony jest w kierunkowy czujnik podczerwieni. Odczytuje temperaturę na podstawie ilości promieniowania podczerwonego docierającego do sensora. Sensor umieszczony jest w głęboko tulejce aby nie docierało do niego promieniowanie z innych kierunków. Takie termometry mierzą temperaturę na skroni, w uchu a nawet temperaturę obiektu.

Pomiar w odbycie

Przez zmierzeniem temperatury, należy nawilżyć końcówkę termometru np.wazeliną. Następnie położyć dziecko na stabilnej powierzchni, np.przewijaku. Końcówkę należy wsunąć na głębokość ok. 1-2cm. UWAGA! Jeśli wyczuwamy opór, należy zmienić kąt wprowadzania. Temperatura mierzona w odbycie, będzie nieco wyższa od mierzonej w innych częściach ciała.

Pomiar z jamie ustnej

Przed rozpoczęciem pomiaru, należy się upewnić, ze dziecko przed pomiarem nic nie pilo i nie jadło. Mierzenie w jamie ustnej jest dość precyzyjne jeśli wykonuje się pomiar zawsze w ten sam sposób. Termometr musi być umieszczony głęboko w jamie, pod językiem. Nie można oddychać przez buzie podczas pomiaru. Może to być trudne do zrealizowania przy silnym katarze i zatkanym nosie, czy też przy kaszlu.

Pomiar pod pachą

Mierzenie temperatury należy rozpocząć od osuszenia pachy. Nie jest wskazane mycie, żeby woda i pocieranie nie wpłynęły na pomiar. Termometr umieszczamy pod pachą, końcówką do góry. Po sygnale dźwiękowym można odczytać wynik. Pomiar pod pachą, choć wygodny, jest mniej  dokładny niż pomiar w ustach i odbycie.

Zalecane sposoby mierzenia dla dzieci:

  • do 3. m.ż. – termometr doodbytniczy;
  • pomiędzy 3. m.ż. a 4. r.ż. – termometr doodbytniczy, jak również termometr douszny;
  • od 4. r.ż. – termometrów doustnych, pod warunkiem, że dziecko jest skłonne do współpracy.

Termometr bezdotykowy jest rozwiązaniem idealnym dla każdego wieku dziecka. Jest cichy, precyzyjny i szybki, co jest bardzo ważne w mierzeniu temperatury u niemowląt i dzieci.

Gorączka, co to jest?

Za gorączkę uważa się temperaturę ciała wyższą niż:

38oC, mierzoną w odbytnicy,

37,5oC, mierzoną w ustach,

37,2oC, mierzoną po pachą.

Share

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *