Voorbereiding op de bevalling-thuiszorgwinkel-topmedicare-hulpmiddelen

Jak się przygotować do porodu

Jak się przygotować do porodu, część 1.

 

To już prawie …. Co? Jak to jest możliwe? Już? Nie, nie jestem jeszcze gotowa!

Czy myślałaś już jak najlepiej jest się przygotować do porodu? Jeśli nie, to nie masz się czym martwić, nie jesteś z tym sama. Na szczęście masz położną, która pomoże Ci przygotować plan porodu ( geboorteplan ). Nie wiesz co to jest? W planie porodu opiszesz swoje życzenia dotyczące porodu. Dla kogo? Plan taki jest przede wszystkim ważny dla Ciebie, ale także dla Twojego partnera, położnej i ewentualnie innych pomocy medycznych. Pisanie planu pomoże Ci zatrzymać się na chwilę i zastanowić, co tak na prawdę jest dla Ciebie ważne a wtedy będziesz mogła przekazać innym swoje życzenia. Ale nie obawiaj się, nic w planie porodu nie jest nieodwracalne. Zawsze możesz zmienić zdanie i zmienić coś. Może się też zdarzyć tak, że poród będzie przebiegał inaczej niż tego byś chciała i niż było to zaplanowane.

Co powinno się znaleźć w planie porodu?

Gdzie mogę rodzić?

Chcesz rodzić w domu czy decydujesz się na szpital? Poradz się położnej co w twojej sytuacji jest możliwe. Ona Ci pokaże jakie są plusy i minusy danego porodu. Nawet jeśli decyzje już podejmiesz a w trakcie porodu, po wystąpieniu skurczy, możesz zmienić zdanie ( jeśli sytuacja na to pozwala ).

Kogo mogę wziąć do porodu?

O tym kto będzie Ci towarzyszył do porodu decydujesz Ty. Jeśli chcesz, żeby był tylko partner, to jest to możliwe, ale możesz także pomyśleć o wsparciu siostry, przyjaciółki, matki a może zdecydujesz się na Doulę? Kim jest doula o tym najlepiej jest przeczytać na stronie zaprzyjaźnionych z nami dziewczyn Storybellies Doula Childbirth Womanhood lub MaDoula Kasia Maj. W jednym zdaniu można opisać jej rolę tak: partner troszczy sie o serce rodzącej, położna o ciało a doula o ducha. Warto zadbać o to, aby poród przebiegł możliwie bezstresowo i przyjemnie, w końcu wspomnienia zostaną Ci na całe życie.

Ważne jest, jeśli masz już dzieci, abyś pomyślała o opiece na okres porodu i na wszelki wypadek pomyśl o zastępstwie, gdyby jednak opiekunka nie dotarła.

W jakiej pozycji najlepiej będzie mi rodzić?

Jeśli zapisałaś się na kurs do szkoły rodzenia, to tam z pewnością ten temat będzie poruszony. Jeżeli nie uczęszczasz na kurs, to zapytaj położnej o możliwości. Ona powinna Ci wskazać kilka podstawowych pozycji do rodzenia: leżąca na łóżku, na plecach, na boku, siedząca na łóżku ale możesz też wybrać taboret do porodu, piłkę a nawet poród w basenie. Słuchaj własnego ciała i przyjmuj taką pozycję, w której czujesz się komfortowo.

Czy brać znieczulenie i jakie są rodzaje znieczulenia do porodu?

Poród zazwyczaj sprawia ból. To w jaki sposób go zniesiesz zależy w dużej mierze od Twojego nastawienia i zmęczenia.

Jest wiele form łagodzenia bólu porodowego. Warto jest zacząć od niefarmakologicznych środków takich jak medytacja, masaż, oddech. Porozmawiaj z położną o rodzajach znieczulenia, ich zaletach i wadach. Często jest tak, że dany środek przeciwbólowy może zostać podany tylko w określonej fazie porodu. Warto jest się przygotować i zastanowić na co chciałabyś się zdecydować. Jednak, nie martw się, zawsze możesz zmienić zdanie!

Tutaj znowu polecę doulę, która jest profesjonalnym coachem wyspecjalizowanym w technikach relaksacyjnych. Doula pojawia się w Twoim domu jeszcze w czasie ciąży aby Cie poznać i dobrać metodę, do Twoich potrzeb i życzeń. Będzie przy Tobie w trakcie porodu i zostanie jakiś czas po nim abyś mogła wejście w ten wyjątkowy etap rodzicielstwa naturalnie i z potrzebnym wsparciem.

Kto odbierze poród, dziecko?

Czy wiesz, że istnieje możliwość abyś to Ty lub Twój partner odebrał dziecko? Czy nie jest to coś pięknego, że takie możliwości są?

Odcinanie pępowiny

Kto odetnie pępowinę? Czy będzie to położna czy też partner?

Karmić piersią czy też nie i czym jest ‘skin to skin’ kontakt?

Czym jest kontakt ‘skóra do skóry’ i czy jest to ważne? Jest to moment w którym noworodek położony jest na gołym ciele mamy lub taty. Niemowlę przykryte jest wtedy kocem lub ręcznikiem, tak aby nie wychłodziło się. Zwłaszcza zaraz po narodzinach kontakt ten jest niezastąpiony. Jeśli chcesz karmić dziecko piersią, poproś aby niemowlę zostało położone na Twojej piersi i mogło samodzielnie się do niej doczołgać. Może to trwać nawet godzinę, lub dłużej, ale nie trzeba się spieszyć. Kontrole mogą poczekać ( oczywiście w sytuacji, gdy z maleństwem wszystko jest w porządku ). Kontakt ‘skin to skin’ jest istotnym sygnałem dla gruczołów mlekowych, pobudza laktacje i ułatwia start karmienia piersią. Poza tym jest on niezwykle korzystny dla temperatury ciała noworodka, flory jelitowej itp.

Co muszę mieć w domu przygotowując się do porodu?

Teraz, gdy plan porodu jest już przygotowany, warto zatroszczyć się o ostatnie praktyczne kwestie.

Co trzeba wziąć lub przygotować do porodu? Czy poród odbędzie się w domu czy też w szpitalu, musisz przygotować się na każdą ewentualność. Czasem poród może potoczyć się inaczej niż byś chciała.

Podstawki podwyższające do łóżka

Łóżko musi być podniesione do wysokości min.70cm już od 37 tygodnia ciąży. Twoje łóżko musi mieć taką wysokość ze względów zdrowotnych dla osoby opiekującej się Tobą i asystującej przy porodzie. Położna czy też pomoc poporodowa ma prawo odmówić pracy, jeśli łóżko nie ma odpowiedniej wysokości. Podstawki możesz kupić lub wypożyczyć w Top Medi Care, koszt wypożyczenia to €3,50 za okres 12 tygodni.

Od kiedy stosować ochraniacz na materac?

Materac na łóżku warto jest zabezpieczyć na wypadek odejścia wód płodowych już na 3-4 tygodnie przed terminem porodu. W paczce ( kraampakket ) , którą ( zazwyczaj ) dostajesz od ubezpieczyciela znajdziesz ochraniacz, który zabezpieczy Twoje łóżko przed zmoczeniem.

Jak pościelić łózko do porodu domowego?

Na krótko przed porodem, należy przygotować odpowiednio łóżko. Zalecane jest podwójne zaścielenie: jedna warstwa pościeli na czas porodu a pod spodem druga na pierwsze dni po porodzie.  Ułatwia to znacznie przygotowanie wygodnego miejsca do odpoczynku i spania dla mamy. Górna warstwa zostanie zdjęta a dolna zostaje.

Co jest Ci potrzebne do posłania łóżka?

 • Prześcieradło flanelowe ( wodoodporne od spodu ) bezpośrednio na materac
 • Prześcieradło z gumką
 • Na środku łóżka na całej szerokości rozłóż podkład wodoodporny z podwójnie złożonym prześcieradłem
 • Na całość łóżka połóż foliowe prześcieradło
 • Na to prześcieradło
 • Mata celulozowa po środku na wysokości kości ogonowej do zbierania wód płodowych
 • Na końcu prześcieradło i poszewka na kołdrę
 • Na poduszki najpierw foliowy worek a dopiero poszewka

Po porodzie górna, zabrudzona warstwa wraz z folią zostanie zdjęta a zostanie czyste łóżko wcześniej przygotowane.

UWAGA! Jeśli nie dostaniesz pakietu do porodu z ubezpieczalni, to możesz ją zamówić na www.topmedicare.nl

Co musi zawierać pakiet do porodu?

 • Duży ochraniacz na materac
 • Nie mniej niż 10 podkładów medycznych, zazwyczaj 60x90cm lub większe
 • Nie mniej niż 10 dużych gazików ( 10x10cm)
 • Sterylny klem na pępek
 • Jałowe gaziki, nie mniej niż 20 sztuk
 • Wata
 • Buteleczka alkoholu 70%
 • 2 opakowania podpasek poporodowych
 • Mydło dezynfekujące do rąk

Co spakować do walizki do porodu w szpitalu?

Walizka do porodu (vluchttas, vluchtkoffer, vlotter, ziekenhuistas) powinna być przygotowana już od 34 tygodnia ciąży. Nawet, gdy planujesz poród w domu, dla własnego komfortu i bezpieczeństwa, walizka powinna być spakowana. Nigdy nie wiesz kiedy akcja porodowa się zacznie i jak będzie przebiegała. Dlatego najważniejsze rzeczy muszą czekać na przyjście na świat maleństwa. Musisz spakować coś dla siebie, dla dziecka ale i dla partnera. Poniższa lista przedstawia najważniejsze artykuły:

 • Kapcie
 • Bielizna
 • Piżama
 • Kosmetyki
 • Wkładki laktacyjne
 • Biustonosz do karmienia
 • Grube skarpetki na czas porodu
 • Kartę ciąży i ubezpieczeniową
 • Ubranka dla noworodka
 • Czyste ubranie na zmianę dla Ciebie
 • Aparat lub kamera ( pamiętaj aby były naładowane lub zabierz ładowarkę )
 • Maxi Cosi
 • Monety 1€ i 2€ do automatu ale i do wózka przy wejściu
 • Jedzenie i picie ( zabierz coś słodkiego: baton, czekolada, cola…)

 

Przeczytaj także część 2. Jak przygotować się do porodu?

 

Żródła

Richtlijn borstvoeding, 2011;

Newman,J. 2009 The Importance of Skin to Skin Contact

[fusion_woo_shortcodes]

[/fusion_woo_shortcodes]

topmedicare-thuiszorgwinkel-hulpmiddelen-revalidatie-denhaag-zorg-zwanger- zwangerschap-kraamperiode-kraamzorg-zorg-moeder-baby-hulpmiddelen-thuiszorgwinkel-voeden-veiligheid-stoelklossen-bedverhogers- voobereiding op de bevalling

Share

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *