hulpmiddelen-thuiszorgwinkel-topmedicare-revalidatie-wat-te-doen-bij-verkoudheid

Inhalacje – jak i czym inhalować?

Czym jest inhalacja ?

Inhalacje to od lat stosowana metoda leczenia przeziębień, chorób alergicznych, przewlekłych schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych.

Inhalacja kojarzy się z parówkami wykonywanymi w domu. Innym sposobem podawania substancji leczniczych bezpośrednio do dróg oddechowych są inhalatory kieszonkowe, stosowane głównie przez chorych na astmę. Dostępne są również nebulizatory stacjonarne rozpraszające leki w postaci mgiełki. Są one przeznaczone już dla noworodków i niemowląt. Inhalacje, czy też inaczej wziewanie, to nic innego, jak wdychanie pary z wód mineralnych lub roztworów leków, olejków eterycznych i ziół.

Dzięki prawidłowo wykonanej inhalacji można rozrzedzić zalegające w oskrzelach wydzieliny i śluz, co sprawia, że odkrztuszanie staje się znacznie łatwiejsze i mniej bolesne. Dużą zaletą inhalacji jest to, że w odróżnieniu od leczenia farmakologicznego, nie obciążają żołądka i przewodu pokarmowego, jak i to, że jest prosta w wykonaniu, tania i ogólnodostępna.

Jak wykonywać inhalację?

Można ją wykonywać na kilka sposobów. Jednym z nich jest stosowanie olejków, np.eukaliptusowego. Można dać kilka kropelek na chusteczkę i wdychać przez nos. Lub też natrzeć górną część klatki piersiowej. Są to sposoby świetnie sprawiające się podczas snu.

Domowy sposób na inhalację, może także wyglądać inaczej. Olejek lub zioła w postaci suszu należy zalać wrzątkiem. Nad miseczką należy pochylić głowę, przykryć ją ręcznikiem. Ważne jest aby wdychać parę nosem a wydychać ustami. Domowa inhalacja powinna trwać około 15 minut. Jeśli jest stosowana u dziecka, to czas należy skrócić do 5 minut. W trosce o najmłodszych, napar powinien być trochę przestudzonych. Zabieg powtarzamy 2-3 razy dziennie przez 5-7 dni.

Bardzo wygodnym sposobem jest też stosowanie inhalatora lub nebulizatora. Podaje się choremu zawiesinę cząsteczek leku, czyli aerozolu, bezpośrednio do układu oddechowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku leczenia dzieci, którym nie mogą być podawane leki ogólnoustrojowe. Dobry inhalator to koszt około 60Euro, jednak w przypadku powracających chorób dróg oddechowych jest to inwestycja warta swojej ceny. Doskonały również dla osób starszych. Nebulizator nie wymaga od chorego koordynacji wdechu z naciśnięciem pojemnika z lekiem w celu uwolnienia go do dróg oddechowych. Inhalacja taka trwa okoły 10-20 minut. W przypadku dzieci, czas musi być skrócony.

Inhalacja leczy wiele dolegliwości:

Katar, jakimi ziołami inhalować?

Aby zwalczyć nieprzyjemny nieżyt nosa możemy wykorzystać takie zioła jak mięta, rumianek, majeranek czy macierzanka. Jednym z najpopularniejszych, domowych sposobów na inhalacje na katar jest wykonanie tzw. parówki z rumianku i rozmarynu

Zatoki, jakimi ziołami inhalować?

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie ciężki dla osób skłonnych do zachorowań na zatoki. W domowych warunkach możesz zastosować inhalacja wodna z dodatkiem : tymianek, szałwii lub mięty. Jednak największą ulgę przyniosą Ci olejki : Eukaliptusowy, lawendowy, sosnowy lub kamforowy.

Kaszel suchy, jakimi ziołami inhalować?

W przypadku suchego kaszlu, ważne jest nawilżanie śluzówki, najlepiej pomogą: sól morska, rumianek czy rozmaryn.

Kaszel mokry, jakimi ziołami inhalować?

W takim wypadku, należy zadbać o jak najskuteczniejszą pomoc przy odkrztuszaniu wydzieliny. Wskazane są wtedy leki służące odkrztuszaniu. Jeśli wolisz zastosować zioła, to nie ma nic lepszego niż: tymianek, koper włoski czy podbiał. A także inhalacje z solanki.

Stosowanie inhalatora u dzieci i niemowląt

Każda mama powie z pewnością, że inhalator jest nieodłącznym elementem ich apteczki od czasu, gdy pojawiło się w ich domu dziecko. Dlaczego tak jest? Co dają inhalacja? Czym inhalować niemowlaka? Inhalatory są bardzo bezpieczną metodą leczenia kataru, kaszlu, a nawet astmy oskrzelowej, ułatwiają szybką aplikację leku i są w pełni bezpieczne. Niemowlę powinno być inhalowane solą fizjologiczną? Z racji tego, że małe dzieci czy niemowlęta nie powinny być inhalowane nad miską z gorącą wodą, odpowiedni inhalator jest bardzo ważny.

Kiedy inhalować?

Nie należy inhalować po posiłku, aby nie wywołać wymiotów. Ale też nie wtedy, gdy dziecko jest głodne, bo inhalacja sama w sobie wymaga od dzieci dużo cierpliwości. Najlepiej ją robić przed snem, aby udrożnić drogi oddechowe i rozgrzać. Po inhalacji na pewno nie powinno się wychodzić na dwór.

Przeciwwskazania do inhalacji

Do każdego zabiegu są pewne przeciwwskazania, do inhalacji także : choroby przebiegające z wysoką gorączką, gruźlicę, ostrą niewydolność krążeniowo-oddechową, uczulenie na którykolwiek ze składników stosowanych do inhalacji, krwawienia z dróg oddechowych, ropne zapalenie zatok obocznych nosa i migdałków oraz nowotwory.

 

hulpmiddelen-thuiszorgwinkel-topmedicare-revalidatie-wat-te-doen-bij-verkoudheid-inhalacje-jak-i-czym-inhalować

 

[fusion_woo_shortcodes]

[/fusion_woo_shortcodes]

Share

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.